Ako položiť vinylovú podlahu

Vytvorené19. 1. 2024

Ako položiť vinylovú podlahu

V minulom článku sme si ukázali, aké existujú typy vinylových podláh a aké sú ich výhody a nevýhody. Dnes sa pozrieme na spôsob pokládky vinylovej podlahy.


Príprava povrchu pre vinylovú podlahu

Vaša vinylová podlaha bude len taká dobrá, ako dobrý bude jej podklad. Rovný, pevný a čistý podklad je základným predpokladom na dokonalú podlahu, ktorá vám vydrží roky. Ďalej pamätajte, že je nutné podklad pripraviť pomocou samonivelačnej stierky.

Pokládka vinylovej podlahy je možná na podklady, ako sú OSB dosky alebo betón, za predpokladu, že je povrch úplne rovný. V prípade OSB dosiek je ďalej podmienkou, aby boli položené v dvoch vrstvách krížom, boli preskrutkované a nepružili. Vinylovú podlahu je možné položiť aj na betón , opäť tu ale platí pravidlo, že podklad musí byť dokonale pevný, suchý, rovný a čistý. Click vinylovú podlahu môžete položiť aj na pôvodnú dlažbu . Je však nevyhnutné vyspraviť a vyhladiť všetky škáry, aby sa vytvoril jednoliaty podklad. Vhodnými pomocníkmi sú opravná hmota a adhézny mostík .

Ak ukladáte vinyl v miestnosti, kde je napríklad koberec, je nevyhnutné odstrániť ho do posledného kúsku vrátane lepidla. Na koberec ani na parkety, laminátové podlahy či mäkké lino sa pokládka vinylovej podlahy neodporúča .

 

 

Pokládka vinylovej podlahy svojpomocne

Pokládku vinylovej podlahy zvládnete hravo svojpomocne. Pri lepených vinylových podlahách je všeobecne odporúčané nechať podlahu inštalovať odborníkmi , ale pokiaľ viete, ako sa vylieva nivelačná stierka , nebude to pre vás problém.

Pri pokládke vinylovej podlahy je dôležité nechať medzeru medzi podlahou a stenou, tzv. dilatačnú škáru o veľkosti 5 až 10 mm , aby sa podlaha mohla prispôsobovať zmenám teploty a vlhkosti bez deformácií. Preto je dobré použiť dilatačné klinky , ktoré vám pomôžu udržať správnu medzeru pri pokládke. Túto medzeru nakoniec zakryjete soklovou lištou.

Pred začiatkom pokládky je dôležité premerať si miestnosť, aby sa lamely zmestili a mali dostatočnú dĺžku a šírku. Lamely by mali byť vždy dlhé minimálne 30 cm a široké aspoň 5 cm. Na pokládku budete potrebovať dilatačné klinky, odlamovací nôž, uholník, meter a ceruzku .

 

Montáž plávajúcej vinylovej podlahy (click systém)

Plávajúce vinylovú podlahu môžete zaobstarať s integrovanými podložkami alebo bez nich. Pokiaľ ste si vybrali variant bez podložiek, nezabudnite dokúpiť špeciálnu podložku pod vinylové podlahy pre optimálny výsledok.

Tip: Počas montáže sa nevyhnete rezaniu vinylových lamiel. Siahnite po odlamovacom noži a uholníku. Pokiaľ vám pri rezaní zostane lamela dlhšia ako 30 cm, použite ju na začiatok alebo na koniec ďalšieho radu.

1. krok: rozvinutie špeciálnej podložky

Podložky pod podlahu majú hneď niekoľko výhod – vyhladzujú malé nepravidelnosti podkladu a majú ľahko lepivý povrch, ktorý zabraňuje pohybu podlahy. Navyše sú navrhnuté tak, že spoj je vždy uprostred lamely. Vďaka tomu môžete klásť jednotlivé pásy podložky postupne počas pokládky a pohodlne ich k sebe spájať páskou.

2. krok: položenie prvých lamiel

Najskôr si rozložte prvé lamely k stene miestnosti, kde budete začínať a podľa potreby ich skráťte. Stále majte na pamäti, že musia byť dlhé min. 30 cm a široké 5 cm. K stene priložte pripravenú lamelu ak stranám, ktoré sa dotýkajú steny, pridajte dilatačné kliny. Takto pokračujte až do konca prvého radu.

3. krok: vkladanie dielcov do ďalších radov

Pripojte lamely kratším zámkom a držte ich mierne naklonené, aby ste ich pohodlne spojili s vrchnou lamelou. Potom k sebe lamely jednoducho zacvaknite. Môžete použiť aj gumové kladivko, ale nie vždy je nutné. Existuje viac typov click systému, podľa ktorých spoznáte, či lamely zatĺcť alebo nie. Ak by ste sa rozhodli pre zatlčenie pri podlahe, ktorá tomu nie je prispôsobená, mohlo by to viesť k odtrhnutiu pierka. Systém click s označením 2G je určený na zacvaknutie , zatiaľ čo 5G na zatlčenie .

4. krok: dokončenie – soklové a prechodové lišty

Jednou z výhod plávajúcej vinylovej podlahy je možnosť jej okamžitého používania po inštalácii. Nemusíte čakať na zaschnutie lepidla. Stačí len odstrániť dilatačné kliny a na ich miesto umiestniť designové lišty. Montáž soklových a prechodových líšt sme si pre vás pripravili ako samostatnú tému na blogu: Montáž prechodových líšt a Montáž soklových líšt .

 

Montáž lepenej vinylovej podlahy

Ako už sme písali vyššie, pokládku lepenej vinylovej podlahy je lepšie zveriť odborníkom, a to vzhľadom na nutnosť použitia nivelačnej stierky a lepidla na vinyl , ktoré je technicky náročné. Pokiaľ to ale pre vás nie je problém a chcete sa do montáže pustiť sami, dbajte predovšetkým na dodržanie všetkých krokov. Potom pokládku zvládnete aj svojpomocne.

1. krok: aplikácia nivelačnej stierky

Než začnete s nanesením hmoty, očistite podklad. Zakryte steny a prahy dilatačnou páskou a pripravte sa na penetráciu. Potom pripravte nivelačnú hmotu a aplikujte ju na podklad. Zakončite postup prechádzaním stierky nivelačným valčekom , ktorý odstráni vzduchové bubliny. Po zaschnutí nivelačnú stierku prebrúste, aby ste odstránili šlam a nesúdržné časti, a spevnili tak povrch.

2. krok: nanesenie lepidla

Po prebrúsení povrchu je nutné ho tiež povysávať. Následne naneste lepidlo na vinylové podlahy – na nanesenie odporúčame použiť hrebeňovú stierku , ktorej výber sa odvíja od konkrétneho typu lepidla. Lepidlo nechajte cca 5 minút odvetrať a potom začnite pokladať diely. Nanášajte lepidlo postupne, aby vám zbytočne nezasychalo a omylom ste doň nešliapli.

3. krok: pokládka lepeného vinylu

Na rozdiel od click systému vám lepený vinyl poskytuje väčšiu flexibilitu. Nemusíte sa obmedzovať minimálnymi veľkosťami lamiel a dokonca môžete umiestniť aj kusy s dĺžkou pár centimetrov. Pokládku vykonáte bez potreby paličiek, stačí lamely umiestňovať tesne vedľa seba. Pri pridávaní nového radu k predchádzajúcim lamelám ich vždy jemne pritlačte k sebe, aby vám medzi nimi nevznikla jediná medzera. Pokiaľ by vám pretieklo prebytočné lepidlo, nezabudnite ho ihneď očistiť.

4. krok: dokončenie

Hotovú vinylovú podlahu zvalcujte podlahárskym valcom o hmotovosti 50 kg a odstráňte dilatačnú pásku zo stien a prahov. Podlahu nezaťažujte cca 24 - 72 hodín.

Pomyselnou čerešničkou na dokončenie sú soklové a prechodové lišty. Návod na ich montáž nájdete na našom blogu: Montáž prechodových líšt a Montáž soklových líšt .

Smer pokládky vinylovej podlahy

Lamely by mali byť položené súbežne s oknami , aby vyzerali dlhšie a väčšie, čím navodzujú dojem skutočného dreva. Pokiaľ máte viac miestností s rovnakou podlahou, je najlepšie ich položiť rovnakým spôsobom vo všetkých miestnostiach, aby dekor pekne nadväzoval.

Smer pokládky môže tiež ovplyvniť optické vnímanie miestnosti – priečna pokládka podlahy opticky rozšíri úzku chodbu , zatiaľ čo súbežná pokládka podlahy s dlhšími stenami ju vizuálne zúži a predĺži .

 

Cena pokládky vinylovej podlahy

Rozdiel v cene medzi click vinylovou podlahou a lepenou vinylovou podlahou záleží na mnohých faktoroch, od konkrétneho výrobku až po náklady na inštaláciu. Nie je možné jednoznačne vyhlásiť, že jeden typ vinylovej podlahy je vždy lacnejší ako druhý.

Ako ste sa mohli dočítať, pokládka lepeného vinylu je zložitejšia a časovo náročnejšia ako pri click systéme. Hoci obstarávacia cena jedného dielca môže byť lacnejšia, nesmiete zabúdať na cenu lepidla, nivelačné stierky, valce, či prípadne odbornej pomoci a predovšetkým na časovú náročnosť.